Sunday 11 October 2015

RPH Tahun 3

Description: Description: https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiH7RSt0WPJOHOqtlP_NeRO_nZGKAnxpiOr4i1wy9iUVDSxD-FfTQKPBH27Z2fTTvJ_Zfz-RzFxqQQLu39lUTBV0SfAe4l9TvSc9rwbhcu0h4VfzEZbPA43HzJn6ZZV7krN6ur1K2lUNzA/s1600/logo+upsi+cantik+copy.gif
KPR 3974
LATIHAN MENGAJAR 1


RANCANGAN PENGAJARAN
MINGGU 3


KUMPULAN

UPSI K00451(A151PJJ)

DISEDIAKAN OLEH

NAMA
ROZIAH BINTI ABDUL LATIP
NOMBOR ID
D20112055558
NOMBOR TELEFON
0142825055




NAMA TUTOR E-LEARNING:  DR. ZULKIFLEE  B. OSMAN


TARIKH SERAH: 11 OCTOBER, 2015




RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 4
MINGGU 3


Nama Guru Pelatih                 : PUAN ROZIAH BT. ABDUL LATIP

Mata Pelajaran                        : BAHASA MELAYU

Bilangan Murid                       : 20 0RANG

Tahun                                     : 3 CEMERLANG

Tarikh                                      :  13.07.2015

Masa                                        : 1.00-2.00  PETANG

Tema
Keselamatan
Tajuk
Berwaspada selalu

Objektif
Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
1. Membaca teks yang mengandungi ayat tunggal susunan biasa dan ayat 
    tunggal susunan songsang.
2. Mengenal pasti 3 ayat tunggal susunan biasa , ayat tunggal susunan
    songsang dan ayat majmuk.
3. Menulis 5 ayat tunggal susunan biasa, 5 ayat tunggal susunan songsang
    dan 5 ayat majmuk.

Fokus
Utama
Standard Kandungan
2.3
Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

Standard Pembelajaran
2.3.2
Membaca kuat pelbagai bahan bacaan yang mengandungi ayat tunggal sususan biasa dan susunan songsang dengan lancar, sebutan dan
intonasi yang betul dan jelas.

Fokus Sampingan
Standard Kandungan
3.2
Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa dan ayat secara mekanis dengan betul dan kemas.


Standard Pembelajaran
3.2.6
Menulis ayat tunggal dan ayat majmuk secara mekanis dengan betul dan kemas.

Pengisian
Kurikulum
Ilmu:   Pendidikan Keselamatan Jalan Raya
Nilai:   Berdikari, Berani
KBT:   Menjana idea, mengenal pasti
EMK: Kreativiti dan inovasi
TMK: Belajar melalui TMK
Kemahiran
Bahasa
·         Perkataan berimbuhan
·         Ayat Tanya

Alat Bantu
Mengajar
·         Kad Perkataan, Lembaran Kerja/Buku Aktiviti, radio
Pengetahuan
Sedia Ada
Murid faham dan tahu tentang panduan menjaga keselamatan diri



AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah/
Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
5 Minit
Rakaman
Kebakaran

Soalan:
1. Apakah yang 
    dengar melalui
    rakaman tadi?
2. Apakah kemungkinan
    yang berlaku jika kita
    membiarkan api
    marak?
3. Mengapa kamu kena
    berwaspada apabila
    menggunakan api?

1. Murid mendengar
    rakaman melalui radio.

2. Murid bercerita
    tentang isi rakaman
    yang  mereka  dengar.

3. Murid bersoaljawab
   dengan  guru.

4. Guru mengaitkan
     jawapan  murid
     dengan isi pelajaran 
     pada hari ini.

ABM:
·         Radio
·         Spaker
·         Handphone

KBT:
·         Menganalisis
·         Mengecam

Nilai:
·         Berdaya saing

Teknik:
·         Bersoal jawab
·         Bercerita
Langkah 1
10 Minit
Buku Teks
Petikan












1. Guru arah murid buka
    buku teks (ms27)

2. Murid membaca petikan dalam buku teks.

3. Guru memperkenalkan
    Ayat tunggal susunan
    songsang, ayat tunggal
    susunan biasa dan ayat
    majmuk kepada murid-
    murid.

4. Guru membimbing murid  mengenal pasti ayat tunggal susunan songsang, ayat susunan biasa dan ayat majmuk. 

5. Murid menyalin di
    dalam buku tulis.

ABM :
·         Buku Teks
·         Petikan

Teknik :
·         Bersoal jawab
·         Sumbang saran

Kaedah:
·         Bacaan Imbasan

KBT:
·         Mengumpul
·         Mengelaskan

BCB:
·         Bacaan Intensif


Langkah 2
15 Minit
Aktiviti Kumpulan

Kumpulan 1
Soalan.
·         Buat 5 ayat tunggal susunan songsang.

Kumpulan 2
Soalan:
·         Buat 5 ayat susunan biasa

Kumpulan 3
Soalan:
·         Buat 5 ayat majmuk.


1. Guru mengagihkan
    murid-murid kepada
    3  kumpulan.

2. Setiap kumpulan
    diedarkan lembaran
    kerja dan berbincang
    untuk menjawab
    soalan

3. Guru memantau dan 
    membimbing setiap
    kumpulan.

 4. Hasil jawapan
     dibentang di hadapan 
     kelas.

5. Murid dan guru
    membuat pembetulan

Teknik:
·         Perbincangan

ABM:
·         Lembaran Kerja


KBK:
·         Mengenalpasti
·         Mencari maklumat

Nilai:
·         Kerjasama
·         Prihatin
·         Tekun

Konstruktivisme :
·         Menjana minda
Langkah 3
15 Minit
Latihan Dalam Buku Aktiviti M/S 27

1. Murid berpecah dari kumpulan

2. Murid diarah sediakan
    buku tulis masing-
    masing.

3. Murid menyalin latihan melalui buku aktiviti ke buku tulis masing-masing.

4. Guru bimbing murid menjawab soalan


5. Seramai 5 orang murid
    diarahkan untuk 
    menulis jawapan
    mereka di papan putih.

6. Murid yang menjawab
    dengan betul diberikan
    pujian.

7. Murid yang   
    memberikan jawapan
    yang kurang  
    memuaskan diberikan
    dorongan dan
    peneguhan.
Nilai:
·         Kerjasama
·         Prihatin
·         Tekun

Konstruktivisme :
·         Memindahkan maklumat
·         Mengenal pasti


BBM:
·         Buku Teks
·         Buku Aktiviti


Penutup
5 Minit
Nilai-nilai murni
1. Guru menerapkan
    nilai-nilai murni
2. Guru menutup
    pelajaran pada hari ini.

Nilai:
·         Patuh
·         Kerjasama
·         Rajin







Penilaian Pengajaran dan pembelajaran

·         Murid dapat menulis ayat tunggal susunan songsang, ayat tunggal susunan biasa ,dan ayat majmuk dengan betul .


Refleksi

KEKUATAN

·         Penggunaan  radio yang menarik di dalam set induksi dapat menarik minat dan menjana idea murid..

·         Demikian juga aktiviti kumpulan  penglibatan murid kelihatan aktif dan dapat menarik minat  murid dalam mencari maklumat dan perkataan-perkataan yang dikehendaki.

·         3 orang murid diberi bimbingan dan aktiviti pemulihan.

·         Murid pasif 2 orang dapat dibimbing dengan baik




KELEMAHAN
·         Masih lagi tidak dapat mendekati murid yang pasif
(1 orang).












































LAMPIRAN
AKTIVITI KUMPULAN LANGKAH 2




Kumpulan 1.
Arahan:
Bina 5 ayat kamu sendiri dengan menggunakan ayat tunggal susunan songsang.

1._____________________________________________
   _____________________________________________

2._____________________________________________
   _____________________________________________

3._____________________________________________
   _____________________________________________

4._____________________________________________
   _____________________________________________

5._____________________________________________
   _____________________________________________



Kumpulan 2.
Arahan:
Bina 5 ayat kamu sendiri dengan menggunakan ayat tunggal susunan biasa.

1._____________________________________________
   _____________________________________________

2._____________________________________________
   _____________________________________________

3._____________________________________________
   _____________________________________________

4._____________________________________________
   _____________________________________________

5._____________________________________________
   _____________________________________________



Kumpulan 3.
Arahan:
Bina 5 ayat kamu sendiri dengan menggunakan ayat majmuk.

1._____________________________________________
   _____________________________________________

2._____________________________________________
   _____________________________________________

3._____________________________________________
   _____________________________________________

4._____________________________________________
   _____________________________________________

5._____________________________________________
   _____________________________________________


No comments:

Post a Comment