Sunday 11 October 2015

RPH BM Minggu 2 BM Tahun3

Description: Description: https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiH7RSt0WPJOHOqtlP_NeRO_nZGKAnxpiOr4i1wy9iUVDSxD-FfTQKPBH27Z2fTTvJ_Zfz-RzFxqQQLu39lUTBV0SfAe4l9TvSc9rwbhcu0h4VfzEZbPA43HzJn6ZZV7krN6ur1K2lUNzA/s1600/logo+upsi+cantik+copy.gif
KPR 3974
LATIHAN MENGAJAR 1


RANCANGAN PENGAJARAN
MINGGU 2


KUMPULAN

UPSI K00451(A151PJJ)

DISEDIAKAN OLEH

NAMA
ROZIAH BINTI ABDUL LATIP
NOMBOR ID
D20112055558
NOMBOR TELEFON
0142825055




NAMA TUTOR E-LEARNING:  PROF. ABDUL TALIB B. MOHD HASIM


TARIKH SERAH: 03 OCTOBER, 2015




RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 4
MINGGU 1


Nama Guru Pelatih                 : PUAN ROZIAH BT. ABDUL LATIP

Mata Pelajaran                        : BAHASA MELAYU

Bilangan Murid                       : 20 0RANG

Tahun                                     : 3 CEMERLANG

Tarikh                                      :  6.07.2015

Masa                                        : 1.00-2.00  PETANG

Tema
Keselamatan
Tajuk
Panduan Keselamatan

Objektif
Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
1. Membaca teks yang mengandungi pelbagai pola ayat
2. Membina 5 ayat tanya dengan kata tanya dan menulisnya dalam lembaran
    kerja.
3. Mengambil imlak perkataan berimbuhan akhiran yang dibaca oleh guru.

Fokus
Utama
Standard Kandungan
2.3
Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

Standard Pembelajaran
2.3.1
Membaca kuat pelbagai bahan bacaan yang mengandungi pelbagai pola ayat dengan lancar, sebutan dan intonasi yang betul dan jelas.

Fokus Sampingan
Standard Kandungan
3.4
Menulis imlak dengan tepat.

Standard Pembelajaran
3.4.1
Menulis imlak perkataan
berimbuhan dengan tepat.

Pengisian
Kurikulum
Ilmu:   Pendidikan Keselamatan Jalan Raya
Nilai:   Berdikari, Berani
KBT:   Menjana idea, mengenal pasti
EMK: Kreativiti dan inovasi
TMK: Belajar melalui TMK
Kemahiran
Bahasa
·         Perkataan berimbuhan
·         Ayat Tanya

Alat Bantu
Mengajar
·         Kad Perkataan, Lembaran Kerja/Buku Aktiviti, radio
Pengetahuan
Sedia Ada
Murid faham dan tahu tentang panduan menjaga keselamatan diri



AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah/
Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
5 Minit
Rakaman Penculikkan

Soalan:
1. Apakah yang  
    kamu dengar
    melalui
    rakaman  ini?
2. Apakah langkah-
    langkah
    keselamatan yang
    perlu kamu tahu
    berdasarkan situasi
    dalam  rakaman  
    tadi?
3. Mengapa kamu
    perlu menjaga
    keselamatan diri?

1. Murid mendengar
    rakaman melalui radio.

2. Murid bercerita
    tentang isi rakaman
    yang  mereka  dengar.

3. Murid bersoaljawab
   dengan  guru.

4. Guru mengaitkan
     jawapan  murid
     dengan isi pelajaran  
     pada hari ini.

ABM:
·         Radio
·         Spaker
·         Handphone

KBT:
·         Menganalisis

Nilai:
·         Berdaya saing

Teknik:
·         Bersoal jawab
·         Bercerita
Langkah 1
10 Minit

Lembaran Kerja
Petikan

Kata Tanya









mengapa
 
apa
 
bila
 
Text Box: berapa
1. Guru edar petikan
    kepada murid.

2. Murid membaca dan
    Menyebutkan
    perkataan yang
    terdapat dalam 
    petikan.

3. Guru memperkenalkan
    perkataan kata tanya 
    kepada murid-murid.


4. Guru lekat kad   
    perkataan kata tanya di
    papan putih.

5. Murid menyebut kata
    tanya yang terdapat
    dalam kad perkataan 

5. Murid menyalin di
    dalam buku tulis.




ABM :
·         Kad perkataan
·         Petikan

Teknik :
·         Bersoal jawab
·         Sumbang saran

Kaedah:
·         Sebut

KBT:
·         Menghubung kait

BCB:
·         Bacaan Intensif


Langkah 2
15 Minit
Aktiviti Kumpulan

Kumpulan 1
Soalan.
·         Buat 5 ayat berdasarkan kata  tanya “apa”.

Kumpulan 2
Soalan:
·         Buat 5 ayat berdasarkan kata tanya “siapa”,

Kumpulan 3
Soalan:
·         Buat 5 ayat berdasarkan kata tanya “bila”.

Kumpulan 4
Soalan:
·         Buat 5 ayat berdasarkan kata tanya “mengapa”


1. Guru mengagihkan
    murid-murid kepada
    empat  kumpulan.

2. Setiap kumpulan
    diedarkan lembaran
    kerja dan berbincang
    untuk menjawab
    soalan

3. Guru memantau dan 
    membimbing setiap
    kumpulan.

 4. Hasil jawapan
     dibentang di hadapan  
     kelas.

5. Murid dan guru
    membuat pembetulan












Teknik:
·         Perbincangan

ABM:
·         Lembaran Kerja


KBK:
·         Mengenalpasti
·         Mencari maklumat

Nilai:
·         Kerjasama
·         Prihatin
·         Tekun

Konstruktivisme :
·         Menjana minda
Langkah 3
15 Minit
Petikan Buku Teks
Imlak

1. Murid membaca
    petikan di dalam buku
    teks dan mengenal
    pasti perkataan
    berimbuhan akhiran.

2. Murid dan guru
    bersoaljawab tentang
    perkataan yang
    mempunyai imbuhan
    akhiran.

4. Murid diarah sediakan
    buku tulis masing-
    masing dan mengambil
    imlak serta menulis
    perkataan imbuhan
    akhiran yang
    dibacakan oleh guru

5. Seramai 5 orang murid
    diarahkan untuk 
    menulis jawapan
    mereka di papan putih.

6. Murid yang menjawab
    dengan betul diberikan
    pujian.

7. Murid yang    
    memberikan jawapan
    yang kurang   
    memuaskan diberikan
    dorongan dan
    peneguhan.
Nilai:
·         Kerjasama
·         Prihatin
·         Tekun

Konstruktivisme :
·         Memindahkan maklumat
·         Mengenal pasti




BBM:
·         Buku Teks


Langkah 4
10 Minit
Buku Teks/Buku Aktiviti Bahasa Melayu Tahun 3

·         Melengkapkan teks dengan perkataan berimbuhan akhiran


1. Guru arahkan buka
    buku aktiviti

2. Murid menjawab
    soalan di dalam buku
    aktiviti (ms 23)

3. Guru semak kerja
    murid
4. Murid dan guru buat
    pembetulan
BBM:
·         Buku Aktiviti BM

KBT:
·         Mengenal pasti

Kontekstual:
·         Menghubungkait

Nilai:
·         Rajin
Penutup
5 Minit
Nilai-nilai murni
1. Guru menerapkan
    nilai-nilai murni
2. Guru menutup
    pelajaran pada hari ini.

Nilai:
·         Patuh
·         Kerjasama
·         Rajin







Penilaian Pengajaran dan pembelajaran

·         Murid dapat membina ayat tanya,dan mengambil imlak perkataan berimbuhan akhiran .


Refleksi

KEKUATAN

·         Penggunaan kad perkataan dan radio yang menarik dapat menarik minat murid-murid.

·         Murid aktif  dalam aktiviti perbincangan.

·         Demikian juga aktiviti kumpulan  penglibatan murid kelihatan aktif dan dapat menarik minat  murid dalam mencari maklumat dan perkataan-perkataan yang dikehendaki.

·         2 orang murid diberi bimbingan dan aktiviti pemulihan.

KELEMAHAN
·         Guru masih lagi tidak dapat mendekati murid yang pasif
(3 orang).



No comments:

Post a Comment